Üçüncü bitcoin madenciliği ödülü, madencilik süper boğa piyasasında yarıya indirildi veya başlatıldı

May 20, 2021
hakkında en son şirket haberleri [#varname#]

Üçüncü bitcoin madenciliği ödülü, madencilik süper boğa piyasasında yarıya indirildi veya başlatıldı

 

Litecoin için ikinci blok ödülü başarıyla tamamlandığı için Bitcoin madenciliği büyük haberlerin habercisi olacak.Ardından, Mayıs 2020'de üçüncü bitcoin bloğunu yarıya indireceğiz.


Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunları dört yılda bir yapılırken, Bitcoin madencilik blok ödülleri de her dört yılda bir yarıya indiriliyor.Başlangıçta Bitcoin'in blok ödülü 50 BTC iken 2012 sonunda 25 BTC'ye ve 2016'da 12,5 BTC'ye düşerken üçüncü yarılanma 20 Mayıs 2020 civarında gerçekleşecek. O zaman Bitcoin blok ödülü daha da artacak. 6.25 BTC'ye düşürüldü.

 

Belki tasarım nedeniyle veya sadece şans eseri, son iki bitcoin fiyat döngüsü, blok ödüllerinin yarıya indirilmesiyle yakından ilişkilidir.Bu iki yarılanmayı inceleyerek ve bunların bitcoin arzı, talebi ve fiyatları üzerindeki etkilerini analiz ederek, önceki güçlü fiyat döngüsünü açıklamayı ve yatırımcıların üçüncü döngüye hazırlanmalarına yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.

 

Bitcoin ilk kez yarıya indi ve perakende dönemi

 

Bu dönemi perakende çağı olarak adlandırıyorum, çünkü Bitcoin yalnızca teknoloji ve perakende yatırımcıların erken dönemlerinde kullanıldı.Bu döngünün başlangıcında, tüm Bitcoin ekonomisi hala çok küçük ve kurumlar bunu fark etmeyecek.

 

İlk yarı fiyat döngüsünden önce, Bitcoin Haziran ve Kasım 2011 arasında bir döngü yaşadı ve fiyatı %90'dan fazla bir düşüşle 31 dolardan 2 dolara düştü.

 

Bitcoin fiyatları Kasım 2011'de yükselmeye başladı ve ardından Kasım 2012'de Bitcoin ilk kez yarıya indi.O zamandan beri, fiyatı Kasım 2013'te 1.200 $'lık rekor bir seviyeye ulaşana kadar yükselmeye devam etti.Bu döngü net bir simetri gösterdi, yani yarılanmadan 12 ay önce ve yarılanmadan 12 ay sonra genel eğilim yükseliyor.

 

İlk döngüde, yarılanma gerçekleştikten sonra fiyat fırlayan bir durum gösterdi (yarıya indirilmeden önce 13 dolara, yarıya indirildikten sonra 1.200 dolara yükseldi).Bu döngü için toplam fiyat artışı 350-400 kattır (gördüğünüz fiyat kaynağına bağlı olarak).

 

Aslında, bitcoin yarıya indirilmeden önce sadece dört kat arttı ve yarıya indirildikten sonra neredeyse yarıya indi.

 

1.200 $ 'lık bir zirveye ulaştıktan sonra, bitcoin fiyatlarının %80'den fazla düştüğü ve minimum 200 $'a ulaştığı 14 aylık derin bir durgunluk izledi.Önümüzdeki 10 ayda Bitcoin fiyatları 200 ile 300 dolar arasında kaldı.

 

İkinci Bitcoin yarıya indi ve risk sermayesi dönemi

 

Bu döngüye risk sermayesi dönemi diyoruz, çünkü bu dönemde birkaç risk sermayesi şirketi ve hedge fonları Bitcoin'in ilk döngüsünü gözlemledi ve piyasaya girdi.Bu süre zarfında, birçoğu risk sermayesi döneminin sona ermesinden sonra kazadan korunmayan, ancak yaklaşık 150'si hayatta kalan birkaç kripto para hedge fonu da ortaya çıktı.

 

Bitcoin fiyatları, Temmuz 2016'daki resmi yarılanmadan yaklaşık sekiz ay önce olan ikinci yarılanma fiyat döngüsünü açan Kasım 2015'te keskin bir şekilde yükselmeye başladı.

 

Halving formundan sonra Bitcoin yükselmeye devam etti ve tüm döngü, bir öncekinde olduğu gibi yaklaşık 24 ay sürdü ve Aralık 2017'de 19.000$'lık rekor seviyeye ulaşana kadar devam etti.

 

Aslında bu yarı fiyat döngüsü, Bitcoin'in değer kazanmasının büyük bir kısmı yarıya indirdikten sonra da gerçekleşti (fiyatın yarısı 650 ABD Dolarına yükselmeden önce, yarılanmadan sonra parabolik olarak 19.000 ABD Dolarına yükseldi).Tüm döngü yaklaşık 80-90 kat arttı ve yarılanmadan önce sadece üç kat arttı.

 

Fiyat döngüsünün yarıya indirilmesinden sonra, Bitcoin 12 aylık bir durgunluk yaşadı ve fiyatı en az 3.000 $ civarında olmak üzere tekrar %80'den fazla düştü.Önümüzdeki dört ay içinde, Bitcoin 3000'de geziniyor. - 4,000 dolar arasında.

 

Üçüncü Bitcoin yarıya indi ve kurumsal dönem

 

Bitcoin fiyatları Nisan 2019'da 5.000 doların üzerine çıktı ve o zamandan beri fiyatlar yükselmeye devam ederek bir sonraki döngünün başlangıcını işaret ediyor.

 

Bitcoin'in kazançlarının çoğu neden daha önce değil de yarıya indirildikten sonra gerçekleşiyor?

 

Bitcoin'i yarıya indirmek iyi bilinen bir olaydır ve piyasa, arz azalmasının fiyatlar üzerindeki etkisini akıllıca tahmin edecektir.Peki neden yarılanmadan önce fiyat artışı çok belirgin değil?Bu konu hakkında daha sonra konuşacağız.

 

Marjinal arz = madencilerin geliri

 

Varlıkların herhangi bir zamanda fiyatı arz ve talebi dengeleyebilir.Bitcoin fiyat artışının nasıl yarıya indirildiğine dair bir ön açıklama, Bitcoin madencilik şirketinin faaliyetlerinin arz tarafıyla ilgili bir hikaye.Bitcoin madencileri, bitcoin ağ işlemlerini doğrulamada hayati bir rol oynar.Bir bloğu her kazdıklarında, yeni bir bitcoin madenciliği bonusu alırlar.Madenciler, yeni çıkarılan bitcoinlerin marjinal tedarikçileridir ve bu da bitcoin dolaşımını artırır.Diğer koşullara tabi olarak, madenciler daha az bitcoin satarlarsa (yarısının yarısı), daha yüksek bir fiyat isteyeceklerdir.Benzer şekilde, mevcut bitcoin sayısı azalırsa alıcı daha yüksek bir fiyat ödeyecektir.

 

Yeterince tartışılmamış bir tedarik bileşeni de var, yani bitcoin madencilerinin iki gelir kaynağı var (yeni blok ödülleri ve onaylanmış işlemler için işlem ücretleri).Aslında, Bitcoin'in 21 milyon BTC'si neredeyse tamamen çıkarıldığında, işlem maliyetleri madenciler için tek gelir kaynağı olacak.

 

Yani: marjinal arz = madencilerin geliri = çıkarılan bitcoin + işlem maliyetleri

 

Bu iki bileşenin durumunu analiz edelim.

 

Günlük çıkarılan Bitcoin

 

Bitcoin, ilk yarılanmadan önce günde 7500-8000 BTC SGD'ye sahip olacak.İlk yarılanmadan sonra yeni arz 3700-4000 BTC'ye düştü.Şu anda, Bitcoin'in her gün yeni arzı yaklaşık 1900-2000 BTC'dir.Bir sonraki yarılanmadan sonra, yeni günlük arz yaklaşık 1000 BTC'ye düşecek.

 

Dolar açısından bakıldığında durum tamamen farklıdır.Bitcoin'in fiyatı, günlük marjinal arzın yaklaşık 4000 BTC (8.000'den 4.000'e) düştüğü ilk yarılanmada 13 dolardı.Bu, 52.000 dolarlık marjinal arzın azaltılmasına eşdeğerdir.

 

13$* (8000–4000) = 52.000$

 

İkinci yarılanmada Bitcoin fiyatları yaklaşık 650 dolardı ve marjinal arzlar 2.000 BTC veya 1.3 milyon dolar düştü.

 

650$* (4000–2000) = 1,3 milyon dolar

 

Bitcoin fiyatının bir sonraki yarılanmadan önce çok fazla değişmediğini ve 10.000$ civarında kaldığını varsayalım (bu varsayım korkunç, biliyorum, ama beni mutlu edecek ==).Daha sonra bu fiyata günlük arz 1000 BTC ve marjinal arz 10 milyon ABD doları düşecek.

 

10.000 ABD doları * (2000 - 1000) = 10 milyon ABD doları

 

Bu, bir ayda 300 milyon dolarlık marjinal arzı azaltacak ve bir yılda 3.65 milyar dolar azalacak.

 

Yarıya indirmek, arz akışını önemli ölçüde azaltacaktır.

 

Marjinal arzdaki düşüş, arz akışını önemli ölçüde azalttı.Bu ne kadar azaldı ve bunu nasıl ölçeceğiz?Arzın çoğu likit olmadığı için (yatırımcılar aylarca hatta yıllarca cüzdanda kalacak) Bitcoin enflasyonunu kullanmak (yeni arzı toplam bitcoin arzıyla karşılaştırmak) anlamsızdır.

 

“Marjinal arzdaki azalma, toplam likit arzla karşılaştırılmalıdır.”

 

Bir miktar belirleme yöntemi, yarıya indirilerek azaltılan likiditeyi günlük borsadaki işlem hacmiyle karşılaştırmaktır.Ne yazık ki, kripto para borsaları tarafından bildirilen işlem hacmi güvenilir değil.Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunulan bir araştırmaya göre, piyasanın işlem hacminin %95'ine kadar olan kısmı şüpheli.Bunu akılda tutarak, bu bölümde çok sayıda yuvarlatılmış sayı kullandım, bu nedenle referans çok yüksek değil ve sadece mantığı göstermek için kullanılıyorlar.

 

CoinMarketCap'e göre piyasada günde yaklaşık 2 milyon BTC işlemi var.Mevcut blok ödül oranına göre, günlük arz 2000 BTC, ayda 60.000 BTC ve yılda 730.000 BTC ekleyecektir.Bu, pazarın 2,73 milyon yıllık akışı emme yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir.Blok ödülü yarıya indirildiğinde ve yıllık madencilik oranı yalnızca 1000 BTC olduğunda, yıllık arz, yıllık akış arzının yaklaşık %13'ü olan 2.365 milyona düşecektir.

 

Öte yandan, bildirilen hacmin %95'inin şüpheli olduğuna inanırsak gerçek işlem hacmi 100.000 BTC'ye yakın olacaktır.Bir sonraki yarılanma, yıllık arzı 830.000'den (100000+730000) 465.000'e düşürecek.Yıllık likidite %44 azalır.

 

Artan işlem maliyetleri marjinal arz Şimdi madencilerin gelirinin ikinci bileşenini tartışalım.2015'ten beri Bitcoin ağı günde 100.000'den fazla işlem gerçekleştirdi.Aralık 2017'de, Bitcoin ticaret hacmi 500.000 civarında rekor bir seviyeye ulaştı.Yüksek bir noktaya ulaştıktan sonra ticaret hacmi keskin bir şekilde düşmeye başladı ve ardından 2018 ve 2019 yıllarında yükselmeye devam etti.

 

12 aylık 2017-18 döneminde hızla yükselen işlem maliyetlerine ek olarak, aşağıdaki tablo Bitcoin günlük işlem ücretlerinin genellikle 200 BTC'nin altında kaldığını göstermektedir.2019'da Bitcoin'in günlük işlem maliyetleri ortalama 70 BTC civarındaydı.Açıkçası, işlem maliyetleri de bitcoin fiyatlarıyla güçlü bir korelasyon gösteriyor (maliyetler, döviz fiyatlarıyla pozitif bir ilişki içindedir).

 

Ardından, blok ödüllerini ve işlem maliyetlerini bir araya getiriyoruz ve ardından madencilerin gelirlerini ve getirebilecekleri günlük marjinal arzı tam olarak anlıyoruz.Yeni çıkarılan bitcoin, tarihsel olarak madencilik gelirinin ana kaynağı olmuştur.Bugün bile, günlük 70 BTC'lik ortalama işlem maliyeti, günlük 2000 BTC'lik yeni arza kıyasla hala çok küçük.Ancak işlem hacmi arttıkça ve toplu getirilerin yarıya indirilmesi devam ettikçe işlem maliyetleri gelir haline gelmektedir.Ana kaynak sadece birkaç yıl sürecek.

 

Fiyat, arz ve talep dengesinin performansıdır.

 

Arz hakkında uzun uzun konuştuk ve sonra dikkatimizi talebe çevirdik.

 

Bitcoin, doğrudan para kazanmayı başaran ilk ve en popüler ağdır.Reklam gibi dolaylı gelir kaynaklarına dayanan diğer sosyal ağların aksine, Bitcoin ağı madencileri çabaları için doğrudan ödüllendirir.

 

Bitcoin blockchain cüzdan kullanıcılarının sayısı endişe verici bir oranda artıyor.Şu anda 40 milyonu aşıyor ve 2019'da 8 milyon arttı. Bitcoin ağının patlayıcı bir büyüme yaşadığı görülebilir.Metcalfe yasasına göre, ağın değeri düğümlerinin karesiyle orantılıdır ve sınırlı bitcoin arzı göz önüne alındığında, ağ büyüdükçe bitcoin fiyatları açıkça artacaktır.

 

Bitcoin, kripto para birimi devrimine öncülük eden dijital kıtlığın ilk popüler uygulamasıdır.Bitcoin'in doğuşundan bu yana piyasada binlerce kripto para varlığı var, ancak Bitcoin ön planda kaldı.Fiyat istikrarlı varlıklar, bir değişim ortamı olarak açıkça uygundur ve kıt bir varlık olarak Bitcoin, değer depolamanın çekiciliği ve buna olan talebi artırarak fiyatını artırdı.

 

“Fiyatlardaki artış Bitcoin talebini artıracak.”

 

Ayrıca talep fiyatları ile blok zinciri faaliyetleri arasındaki ilişkiyi kanıtlayacak çok sayıda kanıt var.Bitcoin blok zinciri ticaret faaliyeti, para birimi fiyatı arttıkça artacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.İşlemin dolar değeriyle değil, işlem sayısıyla ilgilendiğimizi unutmayın.

 

Özet çıkarsama

 

Bitcoin'in fiyat döngüsünü açıklamaya çalışmak için yukarıda belirtilen içeriği kullanıyoruz:

 

Dijital altının hikayesi Bitcoin için büyük ilgi topladı ve Bitcoin'e olan talep artmaya devam ediyor.Bu, giderek daha fazla cüzdan, borsa, arama, medya raporu vb. durumundan çok açıktır.

 

Aşağıdaki fiyat döngüsü özelliklerini gösteren son iki bitcoin yarıya indirildi:

 

Yarılanmadan önce: Bitcoin fiyatları yükselmeye başladı ve insanlar yaklaşan yarılanma faaliyetinin olumlu olmasını bekliyor.

 

Yarıya indikten sonra: Bitcoin risk sermayedarları, riskten korunma fonları ve kurumsal yatırımcılar arasında tanınırlık kazandıkça, yükselen fiyatlar giderek zenginleşen yatırımcılardan ve spekülatörlerden yeni talepler çekti.Yeni talep beklentileri aştı ve fiyatlar yarıya indirildikten sonra yükselmeye devam etti.Geçmiş döngüde, fiyat artışlarının neden olduğu talep artışı ciddi şekilde göz ardı edildi.

 

Baloncuklar: Yükselen fiyatlar FOMO'nun ortaya çıkmasına neden olabilir ve daha fazla spekülasyon çekebilir.Balon oluştu ve fiyat rekor seviyeye ulaştı.Bu aşamada, spekülatif fiyatlar sürdürülebilir talebin çok üzerindedir ve balon eninde sonunda patlayacaktır.

 

Çökme: Bir çöküşün fiyatı, tıpkı fiyat artışının talepte bir artışa yol açması gibi, talepte bir azalmaya neden olur.Birçok kişi bu partiden ayrılacak.

 

Yeni bir temel oluşturmak: Bitcoin sonunda mevcut marjinal arz oranında bir fiyat ve talep dengesi bulur ve önceki döngü tabanından önemli ölçüde daha yüksek olan yeni bir temel oluşturur.

 

Daha yüksek bir temelden 1. adıma dönün.

 

Burada açıklığa kavuşturulması gereken şey, yukarıdaki mantığın Bitcoin'in benzersiz dijital altın “hikayesi” tarafından oluşturulan talebe ve Bitcoin'in bir numaralı kripto para birimi olma durumuna bağlı olmasıdır.Buna karşılık, Litecoin'in yarılanması ilginç olabilir, ancak Litecoin'in güçlü bir hikayesi ve talebi yoktur.

 

Sonuç olarak, Litecoin fiyat döngüsü yukarıda listelenen koşulları karşılamıyor.Piyasa akıllıdır, öğrenir ve uyum sağlar, bu nedenle iki döngü aynı değildir.Bitcoin'in üçüncü yarılanmasına ve geçmişte ne kadar olacağına bir göz atalım.Bitcoin madenciliği galip gelecek.Tarih tekerrür etmeyecek ama her zaman çarpıcı biçimde benzer olacak.