Bitcoin madenciliği soruları: Bitcoin tamamen kazıldığında ne olur?

January 12, 2021
hakkında en son şirket haberleri [#varname#]

Bitcoin madenciliği soruları: Bitcoin tamamen kazıldığında ne olur?

 

Bitcoin madenciliği, yeni karınca madenciliği makineleri ve Avalon madenciliği makinelerinin sahaya girmesiyle bu yıl bir kez daha sıcak hale geldi, ancak bu aynı zamanda bazı madencilerin de düşünmesine neden oldu.Yani toplam bitcoin miktarı sadece 21 milyondur.Kazılırsa ne olur?

 

Bugün bile Bitcoin, dünyadaki en popüler şifreli dijital para birimidir ve çok sayıda yatırımcı onu küresel pazarda para kazanma makinesi olarak kullanır ve madencilik yoluyla elde edilebilir.Ancak deflasyonist yapısı nedeniyle para arzı son derece sınırlıdır.Evet, sadece 21 milyon bitcoin kazılabilir.Bu sınırlama, genellikle, tüm bitcoinler kazıldıktan sonra ne olduğu hakkında yeni bir tartışmayı tetikler.

 

13 Ocak 2018, çıkarılan toplam bitcoin sayısı 16,8 milyona ulaştığı için Bitcoin ekosisteminde önemli bir dönüm noktasıdır.Bu dönüm noktası gerçekten önemli çünkü şimdiye kadar kazılmış toplam Bitcoin miktarının %80'ine dönüştürüldü.Madencilik arzının yalnızca %20'si kalmışken, hesaplamalar 2040 yılına kadar madencilerin 21 milyon sınırına ulaşabileceğini gösteriyor.

 

O zaman sorun yine ortaya çıktı, ne olacak?Bitcoin ekosistemi gelecekte hayatta kalabilir mi?Bu hala madenciler için karlı mı?

 

Bitcoin madenciliği nasıl çalışır?

 

Bitcoin madenciliği, karmaşık algoritmaları çözmek için bir bilgisayarın kullanıldığı bir karma işlevi hesaplama işlemidir.Her başarılı çözümde yeni bir işlem bloğu oluşturulur ve blok zincirine eklenir.Blok zinciri aslında tüm bitcoin işlemlerini içeren halka açık bir kayıttır.

 

Bitcoin işlemleri gerçekleştiğinde, önce ağ üzerinden yayınlanır ve ardından madenciler tarafından blok zincirine eklenir.Bu nedenle, her şey bir bloğa karşılık gelmezse, hash işlevi hangi şeylerin öncelikli olacağını belirlemede çok önemli bir rol oynar.Madencilik süreci durursa, tüm sistem çökebilir.

 

 

Madencilerin çabalarını telafi etmek için onlara yeni bitcoinler verilir.Ek olarak, madenciler belirli bir blokta onayladıkları tüm işlemlerle ilişkili belirli işlem ücretleri alırlar.Bu, madencinin iki ödeme aldığı anlamına gelir:

 

İlk olarak, yeni bitcoin çıkardı

 

İkincisi, işlem ücretlerini tahsil edin

 

Bu süreç çok düzgün görünüyor ve biz bunu kolayca anlıyoruz.İlginç bir şekilde, girişte daha önce bahsettiğimiz konuyu gündeme getiren, kazılan toplam bitcoin sayısının bir sınırı vardır.Öyleyse bazı cevaplar bulmaya çalışalım.

 

Ya 21 milyon bitcoin madenciliği birliğinin tamamı kazıldıysa?

 

Belki de Bitcoin arz kısıtlamalarının doğrudan etkisi madencilerin kendilerine bağlı olacaktır.Eleştirmenler, son bitcoini çıkardığımızda madencilerin yaptıkları madencilik işi için artık çok fazla ödül alamayacaklarını söylüyor.Ayrıca, bu olursa, madenciler operasyonlarını sürdürmek için işlem ücretlerine güvenmek zorunda kalabilirler.

 

Bu tür bir bakış açısının itici gücü altında, madenciler bunun dayanılmaz olduğunu görecekler, bu yüzden madencilerin sadece bir kısmı geride kalacak.Bu argümanın argümanı, madencilerin madencilik süreci tamamlandıktan sonra finansal geri ödemeyi sürdürmelerini sağlamak için yalnızca işlem maliyetlerinin yetersiz olmasıdır.Ancak gelecekte madencilik ve işlem maliyetlerinin başa baş çıkması çok muhtemeldir.

 

Madencilik çiplerinin birkaç on yıl içinde daha verimli hale geleceğini hayal etmek zor değil.Sonuç olarak, madencilerin üzerindeki yük büyük ölçüde azalacaktır, böylece madencilik çok düşük bir başlangıç ​​maliyetiyle gerçekleştirilebilecektir.Ayrıca işlem ücretlerinin artması ve madencilerin hayatta kalmasını kolaylaştırması bekleniyor.

 

Bir sonraki madencilik ödülünü yarıya indirme süreci 24 Mayıs 2020'de gerçekleşecek. Yarıya indirmek, bitcoin madenciliğinde karmaşık bir faktördür.Şimdi, bir blok için ödül 12,5 bitcoin, ancak Mayıs 2020'de bu sayı 6.25 bitcoin olacak.Yarılanma her dört yılda bir gerçekleşir.Bu nedenle, Bitcoin madencilik ödülü sıfır olma eğiliminde olacaktır.

 

Bitcoin fiyatlarını nasıl etkileyecek?

 

Bitcoin fiyatlarını birkaç ay içinde rekor seviyelere çıkarmaya iten birkaç faktör var.Kripto paraların daha büyük finansal piyasalarda nasıl yayılmaya devam edeceğini kimse tam olarak bilmiyor olsa da, sınırlı para arzı fiyatlarının yükselmeye devam etmesine neden olacak gibi görünüyor.

 

Buna ek olarak, dünya çapında asla hareket etmeyecek bitcoin yığınları var.Ayrıca, bu bitcoinlerin maksimum sayısı, aslında Bitcoin'i yaratan Satoshi Satoshi'ye aittir.

 

Bitcoin talebinin küresel olarak arttığı bir zamanda, kasıtlı olarak tutulmuş olabilir.

 

Bitcoin kazıldıktan sonra Bitcoin nasıl hayatta kalır?

 

Temel olarak, beklenebilecek üç temel sütun var ve maksimum limitine ulaşan son bitcoin madenciliği ve bitcoin arzına sahip olduğumuzda, Bitcoin ekosistemi çalışmaya devam edecek.Aşağıda ve ekosistemin işlevini sürdürmeye nasıl yardımcı olabilecekleri açıklanmıştır.

 

İşlem ücreti

 

Bitcoin ağının bir parçası olan madenciler, yalnızca yeni bloklar çıkarmak için değil, aynı zamanda işlemleri doğrulamak için de kullanılabilir.Bitcoin işlemleriyle ilgilenen herkes belirli bir işlem ücreti ödemekle yükümlüdür.Ayrıca, birisi kuyruğu atlayarak hızlı bir ticaret yapmakla ilgilenirse, bazı ekstra maliyetlere de katlanmak zorundadır.

 

Bitcoin ağı popüler olmaya devam ettikçe, bu maliyetlerin de arttığını görüyoruz.Hash ödüllerine kıyasla düşük seviyeleri çok düşük olsa da zamanla yükselmelerini bekleyebiliriz.Bu nedenle, madencilerin Bitcoin ağında kalmasını ve ağın gelişmeye devam etmesini sağlamak için gelecekte işlem maliyetlerinin yeterince artmasını bekleyebiliriz.

 

2. Bitcoin'in değeri

 

İdeal durumda, Bitcoin'in değerinin önemli ölçüde artması gerekiyor.Aslında bu, işlem maliyetleri için madencileri motive etmeye yetecek tek seçenek olacak.İlginç bir şekilde, Bitcoin'in yapısı, ne kadar bitcoin çıkarsa çıksın veya ne kadar bitcoin kaldığı önemli değil, değerini artırmaya devam ediyor, kazılmamış.

 

Sınırlı para arzı nedeniyle Bitcoin'e olan talebin artacağına ve talep arttıkça değerin otomatik olarak yükseleceğine inanılıyor.Buna karşılık, paranın değerindeki bir artış, madencilerin kazanabilecekleri ücretleri artıracaktır.Ek olarak, daha yüksek bir bitcoin değeri ile kullanıcılar, işlemlerinin hızlı bir şekilde onaylanmasını sağlamak için daha yüksek ücretler ödemeye hazır olacaktır.

 

3. Bitcoin madencilik maliyeti

 

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, gelecekteki madencilik maliyetlerinde önemli bir düşüş görebiliriz.Ayrıca, bu gerçekleştiğinde, madencilerin spekülatif ticaretinde de ciddi bir azalmaya yol açacaktır.Daha yüksek bir yatırım getirisi yine de işi karlı hale getireceğinden, işletme maliyetleri daha düşüktür ve bugünden daha düşük getiriler kabul edilecektir.

 

Nihai sonucumuz, bitcoin madenciliği toplam 21 milyon olsa ve artık blok ödülü olmasa bile, bitcoin madencilerinin aslında kârlı kalmanın birkaç yolu var.Blok ödülleri kademeli olarak azaldıkça, madencilerin, çıkardıkları bitcoinlerin ürettiği gelirden ziyade işlem maliyetlerine dayalı olarak kendilerine uyum sağlamak için yeterli zamanı olacak.