El Salvador, Bitcoin'i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Eden İlk Ülke Oldu

September 17, 2021
hakkında en son şirket haberleri [#varname#]

Güney Amerika ülkesi El Salvador'un Kongresi'nin Bitcoin Yasasını "mutlak çoğunluk" oyu ile kabul ettiği ve Bitcoin'i yasal bir ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olduğu bildirildi.

Çarşamba günü erken saatlerde, ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele tasarıyı oylanması için Kongre'ye sundu.

Bugün Twitter üzerinden Bitcoin Yasasının ülke parlamentosu tarafından kabul edildiğini duyurdu: Tasarıya oy veren 84 milletvekilinden 62'si yasa lehinde oy kullandı.

Bitcoin Yasası'nın kabulü, Saldova'yı dünyada kripto para birimlerine yasal statü veren ilk ülke yapıyor.Şu andan itibaren, El Salvador'daki malların fiyatları bitcoin ile işaretlenebilecek, vergiler bitcoin ile ödenebilecek ve bu tür işlemler sermaye kazancı vergisine tabi olmayacak.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, "Salvador hükümetinin vatandaşları için bir bitcoin cüzdanı tanıtacağını, ancak bunu kullanıp kullanmamayı seçebileceklerini" açıkladı.Ayrıca "El Salvador, gerekli eğitim ve mekanizmalar aracılığıyla nüfusu Bitcoin işlemlerine adapte edeceği" de belirtildi.

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 70'inin banka kartı veya banka hesabı olmadığı bildiriliyor ve kripto para birimi finansal katılımı iyileştirmenin bir yolu olarak görülüyor.El Salvador'un ekonomisi büyük ölçüde yurtdışından fonların geri gönderilmesine dayanıyor, 2 milyondan fazla Salvadorlu yurtdışında yaşıyor, ancak doğdukları yerle yakın bağları sürdürmeye devam ediyor ve ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturan yılda 4 milyar dolardan fazla fonu ülkelerine geri getiriyor. ürün.

Haberin ardından, bitcoin kısa bir süre kripto para başına 34.000 doların üzerine çıktı.

CoinDesk'e göre, bitcoin bu yılın Nisan ayında 64.829,14 dolarlık bir rekora ulaştı ancak o zamandan beri bir düşüş yaşadı.Yine de, kripto para birimi son 12 ayda %230 kazanç elde etti.Bu artış, kurumsal yatırımcıların artan ilgisinin yanı sıra Tesla ve Square gibi büyük şirketlerden satın alma işleminden kaynaklanıyor.Bitcoin'in El Salvador'daki yasallaştırma süreci.

5 Haziran 2021'de El Salvador Başkanı Buerkle, Bitcoin Konferansında Bitcoin'in ülkede yasal ihale olacağını duyurdu.

9 Haziran 2021'de Salvador Yasama Meclisi, Bitcoin Yasasını 62 lehte ve 22 aleyhte oy çokluğuyla kabul etti.

24 Haziran 2021'de Buerkle, yeni oluşturulan hesap başına ücretsiz olarak 30 dolarlık ve toplam 135 milyon dolarlık başka bir bitcoin airdrop'unu duyurarak fatura için ivme kazanıyor.

7 Eylül 2021'de El Salvador, resmi olarak bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu.